Wiatr, który wieje z taką samą prędkością z jaką biegniesz – wiejąc w twarz zwolni Cię o 7 sekund na kilometrze. Zaś, jeżeli będzie wiał w plecy – przyśpieszy o  niespełna 4 sekundy. Taka to wredna bestia!

[Publikowane na blogu treści są prywatnymi opiniami autora. Jeżeli chcecie je stosować, robicie to na własną odpowiedzialność. Wpis z cyklu biegacz ma sposoby]

Bieganie z wiatrem i pod wiatr – teoria

Twierdzenie rozpoczynające wpis pochodzi z artykułu opublikowanego w 2012 roku (na łamach Run writtings), którego autorzy  analizują opublikowane w latach 1971 i 1980 badania L.G. Pugh’a i 1980, C.T.M. Davies’a.

Obaj badacze posłużyli się tym samym pomysłem – wsadzić biegacza do tunelu areodynamicznego z umieszczoną w nim bieżnią, kazać biec i mierzyć jak zmienia się zapotrzebowanie (zużycie) tlenu w zależności od siły wiatru.

Okazało się, że wzrost siły wiatru x2 powoduje wzrost oporu x4, czyli porywiste podmuchy wiatru kosztują nas dużo więcej niż stały średniomocny wiatr w twarz (opór rośnie kwadratowo, a nie liniowo). Przy okazji potwierdziło się to, co wiele osób czuje podczas każdych zawodów – wcale nie jest tak, że połówka trasy z wiatrem równoważy połówkę pod wiatr. Owszem, jest lżej, ale tylko o 50% tego, o ile było trudniej lecąc z wmordewindem.

wind_struggle

W drugim, bardziej interesującym nas z punktu widzenia zawodów, eksperymencie naukowcy wsadzili do tunelu kilku biegaczy, jednego za drugim. Jeżeli drugi biegnący był nie dalej niż jeden metr (to ważne, by być tak blisko) od prowadzącego, siła oporu wywoływana przez wiatr była o 80% mniejsza niż w przypadku prowadzącego stawkę – co przekładało się na zmniejszone o 6% zapotrzebowanie na tlen i poprawę wyniku o 1 sekundę na pętli 400 metrów wykonywanej  w 70 sekund – co daje nam 12 sekund podczas zawodów na 5 kilometrów. Krótko mówiąc, jeżeli biegniecie za liderem trzymajcie się jego pleców, jeżeli prowadzicie – nie pozwólcie nikomu być bezpośrednio za wami. Albo uciekacie – albo się chowacie!

Wiatr, chowanie się za liderem

Wiatr – wmordewind – skuteczność chowania się za liderem – kliknięcie, duża wersja

Dodatkowo, co bardzo istotne – efekt biegu pod wiatr jest bardziej znaczący dla wolnych biegaczy, Jeżeli chcemy stracić mniej energii powinniśmy biec.. szybciej, tak by maksymalnie skrócić czas, podczas którego wmordewind będzie stawiał nam opór (Michael de Villiers, How Does The Wind affect Road-Running Achievement?)

Prędkość biegacza i wiatr

Prędkość biegacza i wiatr  – kliknięcie, duża wersja

Bieganie z wiatrem i pod wiatr – praktyka na zawodach

Oczywiście temat wiatru jest szerszy. Dochodzi kwestia chłodzenia (przeważnie na plus), łzawienia (nie wiem czy tylko ja jestem tu upośledzony, ale bieg/jazda rowerem pod wiatr równają się u mnie z potokami łez), czy walorów estetycznych (ah, te rozwiane włosy!). Niemniej, jeżeli skupimy się na wnioskach wynikających z cytowanych wcześniej badań, to:

Po pierwsze – jeżeli walczymy z wiatrem – starajmy się czas walki skrócić do minimum
Po drugie – jeżeli chowamy się przed wiatrem – starajmy się chować nie dalej niż 2 metry od naszego wiatrołapu . optymalna odległość to niecały metr.
Po ostatnie – planując start podczas wietrznej pogody pamiętajmy, że nie nadrobimy tyle lecąc z wiatrem, co stracimy na odcinku pod wiatr!

I ufając Waszej inteligencji nie piszę tu już o tym, że jak zacina z boku, to chowamy się z przeciwnej strony, zaś zasłony wybieramy osoby o takiej samej / większej powierzchni ciała niż my (czytać: duże)…


 

Zaś poza tą całą fizyką…  czas na zabawę! Przygotowując ten wpis znalazłem dodatkowe zastosowanie wiatru – zaawansowany trening siły biegowej! Muszę przetestować taką zabawkę, wygląda jak całkiem dobry umilacz akcentu (do zdobycia poniżej $20).  Jeżeli zadziała, to się załatwi z cztery sztuki i…

wiatrołap biegowy

wiatrołap biegowy

Do poczytania po angielsku:

  1. Pugh, L. G. C. E., The influence of wind resistance in running and walking and the mechanical efficiency of work against horizontal or vertical forces. Journal of Physiology 1971,(213), 255-276.
  2. Davies, C. T. M., Effects of wind assistance and resistance on the forward motion of a runner. Journal of Applied Physiology 1980, 48 (4), 702-709.

[EPSB]Zobacz też: Spadochron biegowy w akcji[/EPSB]
Oraz do ściągnięcia ode mnie:

  1. How Does The Wind affect Road-Running Achievement?
  2. Oxygen intake in track and treadmill running with observations on the effect of air resistance