Test tanich butów biegowych na lato. Gięcie i cięcie modelu Lidl Crivit za 59 zł (znak specjalny: dzianina!). Kupić, nie kupić – recenzję zobaczyć warto. Szczególnie, że chodzą słuchy, iż model wzorowany na Nike Vomero 10

[Publikowane na blogu treści są prywatnymi opiniami autora. Jeżeli chcecie je stosować, robicie to na własną odpowiedzialność]

Po raz trzeci mam okazję testować treningowe buty do biegania sprzedawane w sieci sklepów Lidl. Po Crivit – New Balance i Crivit – GEL przyszła kolej na model Crivit – Dzianina. Oto i on…

Wideo śliczne, a co w rzeczywistości siedzi w nowych Crivitach? Zgodnie z tradycją na początku oddajmy głos dystrybutorowi butów. Oto Crivit za 59zł – model A, dedykowany na lato 2015 – a w nim:

 • Bi – elastyczna dzianinowa bezszwowa holewka
 • Międzypodeszwa Phylon o dwóch stopniach twardości (High Density / Low Density)
 • Antypoślizgowa podeszwa TPR z systemami Traction Control i Grip Motion
 • Sklejenie podeszwy dopasowujące buty do stopy (nie mojej) dzięki technologi Strobel
 • Rowki flex dla wysokiej elastyczności przy zgniataniu
 • Oddychająca wkładka Air Sponge (12g)

– więcej obrazków i sloganów możecie obejrzeć tutaj.

Lidl Crivit / lato 2015

Lidl Crivit / lato 2015

LIDL CRIVIT – LATO 2015 – TEST

Buty, będące jednym z dwóch modeli, które w lipcu trafią do sklepów Lidla, dotarły do mnie w paczce razem ze spodenkami sportowymi (o nich wspomnę na koniec). Otwarcie paki, wyciągnięcie siatki (pakowane tak, jak zawsze – w siatkowy worek) i pierwsze zaskoczenie – buty są wykończone za pomocą jakiejś dziwnej tkaniny, kojarzącej mi się z babcinym dywanikiem na korytarzu (chociaż spotkałem też się z teorią, że to rozwiązanie na wzór i podobieństwo tego modelu Nike).

Crivit z dzianiany - lato 2015

Crivit z dzianiany – lato 2015

Biorę do ręki Vomero Crivity i… – cholera, ciężkie! Numer 46 to największy rozmiar w kolekcji – waży bez mała 350g, a i tak ledwo co wchodzi na moją stopę. Jej długość (stopy) to 29 cm, a tymczasem po założeniu butów moje palce czują się niczym w potrzasku. Ani ruszyć nimi na boki, ani do góry, a paznokcie sięgają czubów. Zatem jest nieciekawie, bieg na 10 i więcej kilometrów w tak dokładnie przylegających papuciach oznacza niechybne bąble. O tym co się stanie z palcami podczas zbiegów nawet nie piszę (ta wizja zbyt boli).

Swoją drogą – dostałem największy rozmiar, jaki będzie oferowany, więc jeżeli macie stopy o długości 30 centymetrów i więcej, to już możecie sobie odpuścić czytane dalej tego tekstu.

Crivity po założeniu dobrze trzymały się na stopie i to mimo sznurowania tylko przez pięć dziurek, tu żałowałem, że twórcy poskąpili tych dwóch dodatkowych pomagających lepiej obuwie w kostce dostosować. Gdyż wolę dociągnąć wyżej, a niżej dać sobie więcej luzu. A tu tak się nie da. Bieżnik w normie, nic szczególnego, ale też żadnych kosmicznych udziwnień i wynalazków prowadzących stopy za nas samych. W góry bym nie zabrał, w lesie da radę.

Lidl Crivit za 59 zł - podeszwa butów

Lidl Crivit za 59 zł – podeszwa butów

Reasumując macanie na sucho:

 • Nietypowa materiałowa cholewka
 • Buty ciężkie i wąskie, dla stóp krótszych niż 29 cm
 • Model mało elastyczny (nieco w śródstopiu, poza tym mocno poniżej moich wymagań)
LIDL Crivit za 59 zł – BIEGANIE

Otóż w tej części recenzji przeczytacie nic!

Lidl Crivit za 59 zł | lato

Lidl Crivit za 59 zł | lato

A to NIC wynika z banalnego powodu. Jako,  że mimo tego, iż but jest o 5 milmetrów (mało, ale niech będzie) dłuższy od moich stóp, to na szerokość nijak się nie spotykamy. Efekt tego taki, że wystarczyło kilka godzin chodzenia, by stopy mnie bolały niczym u chińskiej arystokratki. Dlatego sry, ale nie będę w czymś takim biegał (już chodzenie było problematyczne, a po kilku przebieżkach poczułem jak wbijają mi się palce jeden w drugim). Precz mi z tym.

I w sumie to nie jest sprawa tych treningówek, a rzecz do szerszej dyskusji: dlaczego branża korzysta z kopyt, których kształt jest sprzeczny z budową normalnej ludzkiej stopy? By zaoszczędzić 0,79% na ilości wykorzystanego materiału? Słabe to.

LIDL CRIVIT ZA 59 ZŁ – PRZEKRÓJ

Rozcięte Crivity zaskoczyły mnie ukształtowaniem warstw amortyzacji. Okazało się, że widoczny na zewnątrz buta pasek z twardej elastycznej gumy przechodzi płynnie w drugą warstwę podeszwy butów, co na czuja powinno poprawić ich sprężystość (a przy okazji wyraźnie zwiększa usztywnienie, bo użyta tu niebieska guma jest twardsza od drugiej, białej).

Crivit za 59 zł / przekrój butów

Crivit za 59 zł / przekrój butów

Druga ciekawostka, to budowa czuba buta, gdzie  materiał zostaje uszczelniony dodatkową warstwą „czegoś”. Z jednej strony później rozumiem, że to ma być ochrona przed przemoczeniem paluchów,  z drugiej – wentylacja siada, sprawdzałem że wlana tam woda nie przecieka na zewnątrz.

Crivity za 59 - czub buta

Crivity za 59 – czub buta

Na docenienie zasługuje staranny szew. Na całej długości podeszwy jest równy i bez fuszerki. Niby powinno być to normą, a nie jest i nieodmiennie cieszy, że komuś się takie osiągnięcie udało. Martwi za to gąbka w języku. Po cholerę ładować to do letniego obuwia? Nie mam pojęcia. Może dałbym taki element jesienią, ale napewno nie wtedy, kiedy temperatury przekraczają 30C. Absurdalny pomysł.

Gąbka w języku Crivitów

Gąbka w języku Crivitów

Reasumując – sekcja Crivit / model lato 2015 / pokazała, że wykonanie butów jest lepsze niż ich dopasowanie do mojej stopy:

 • Szwy ładnie pociągnięte
 • Nic nie odpada po mocniejszym pociągnięciu
 • Guma w warstwach podeszwy mocno się trzyma
 • Dzianina oddychająca bardziej niż przypuszczałem, nie wiem jak ten materiał broni się przed przecieraniem, ale na darcie i dziurawienie jest całkiem odporny.
Crivit - dzianina - oddychalność / przepuszczalność

Crivit – dzianina – oddychalność

Buty do biegania - dzianminia

Buty do biegania – dzianinia

Crivit Lidl - model A - struktura dzianiny

Crivit Lidl – model A – struktura dzianiny

Żeby nie było za dobrze, dzianina swoją wytrzymałość i przepuszczalność opłaca sztucznością tworzywa z którego została wykonana – a szkoda, bo gdyby to było coś naturalnego za 59 złotych, to faktycznie byłbym pod wrażeniem. Tymczasem cholewka pali się tak (widoczny po zdmuchnięciu ognia czarny glut to stopiona masa plastyczna):

Crivit / model A - podpalenie dzianiny

Crivit / model A – podpalenie dzianiny

LIDL CRIVIT ZA 59 ZŁ – OCENA KOŃCOWA
Recemzja butów z Lidla

Recemzja butów z Lidla

NATURALNOŚĆ BIEGU: 0/10 GDYŻ SIĘ NIE MIESZCZĘ. JAKBY BYŁ SZERSZY TO PEWNIE Z 3/10

OPŁACALNOŚĆ ZAKUPU: PROBLEMATYCZNA SPRAWA. BUT JEST NA TYLE NIETYPOWY W SWOIM DESIGNIE, ŻE ALBO WAS OCZARUJE, ALBO KIJEM NIE TKNIECIE. 

LiPIEC 2015 – LIDL CRIVIT ZA 59 ZŁ / TECHNIKALIA
 • Waga 345g / rozmiar 46
 • Stopa: Zdecydowanie wąska
 • Zapiętek: W 2/3 sztywny
 • Spadek: suwmiarką mierzone 8 mm (pięta 24 mm, śródstopie 16 mm)
 • Oddychalność: Dziwnie jest. Niby stopa się nie poci, ale nie leży mi ta dzianina
 • Systemy i kosmiczne technologie: Nie stwierdzono
 • Cena: 59 zł

Dostępność w sklepach sieci Lidl – 13 lipca 2015.

Dla porównania – inne buty Lidl Civit, także za 59 zł – test

[EPSB] NAJLEPSZE BUTY DO BIEGANIA [/EPSB]


ps. Co do spodenek, jeszcze je zbyt mało pomęczyłem by wyrobić sobie ostateczną opinię. Co mnie wkurza to rozmiar kieszonki z tyłu. Klucz (jeden wejdzie), żel (jeden) wejdzie, ale dowód czy karta bankomatowa już nie (za płytko).