Na początku był Wybuch, czyli atakujący Lidla post New Balance na Facebooku. Od tego momentu możliwość zrobienia recenzji nowych butów biegowych dostępnych w Lidlu stała się o wiele bardziej pociągająca. Czy faktycznie marka Crivit ze swoimi tanimi butami za 59 zł może rzucić rękawice NB z ich New Balance Freash Foam 980  Według tych drugich – niekoniecznie…

[Publikowane na blogu treści są prywatnymi opiniami autora. Jeżeli chcecie je stosować, robicie to na własną odpowiedzialność. Wpis z cyklu biegacz ma buty]

Drogi Lidlu,

Zapraszamy do zabawy pt. „znajdź różnicę…”.

Bardzo się cieszymy, że postanowiliście zainspirować się designem i technologią‪#‎FreshFoam‬ stosowaną w naszych butach biegowych oraz tych do chodzenia na co dzień.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że pomimo ogromnej inspiracji, postanowiliście nie umieszczać na cholewce znaku „N”. Nasi projektanci zasugerowali literkę „L” – pomysł możecie dowolnie wykorzystać w przyszłości.

Życzymy wesołych świąt i rozbieganego jajka.

PS dajcie znać jak będziecie projektować kolejne kolekcje

Po takim liście oczywiście musiałem sam sprawdzić, jak wygląda sprawa. Na pierwszy rzut oka nowe buty Lidla wyglądają jak… buty. A konkretniej – jak buty do amatorskiego biegania z pięty.

Idąc na łatwiznę i cytując gazetkę Lidla dostajemy zapewnienia, że tanie buty z tej sieci mają:

  • podeszwę wykonaną technologią EVA-Strobel, gdzie materiał wierzchni jest bezpośrednio połączony z wewnętrzną podeszwą
  • ich podeszwa 2-Density- Phylon jest amortyzująca, z  międzypodeszwą o 2 stopniach twardości
  • ostatnią warstwą buta jest gumowa podeszwa ze specjalnym miękkim wyściełaniem z przodu stopy dla lepszego zginania podeszwy i idealnej przyczepności
  • w środku znajduje się oddychająca wkładka Air Sponge
  • pocięta struktura podeszwy zapewnia elastyczność, a elementy odblaskowe widoczność w nocy

Czyli standardowy pakiet marketingowy: elastycznie, amortyzująco, bezpiecznie, wygodnie w cenie 59 zł. Cud? W cuda nie wierzę. Toteż sprawdziłem.

Lidl Crivit – 2015 – wykonanie

Wykończenie Crivit (See You in Athens) jest poprawne. Nic nie odpadało, nic nie było zalane klejem czy krzywo cięte. But wygląda jak przeciętny but do biegania – przeciętny czyli taki, który się niczym szczególnym nie wyróżnia, ale też spełnia swoje założenia i jest na tyle dopracowany, że ma na przykład płaskie sznurowadła. Za taką cenę? Spoko. Patrząc na grubość ich siateczki prawdopodobnie będą zbyt ciepłe latem, w czasie testów – wczesną wiosną – było w porządku. Próba oderwania siateczki od podeszwy zakończyła się niepowodzeniem – buty były porządnie sklejone. Przeglądając materiały od dystrybutora z żalem  odkryłem, że kolorystyka w stylu NB jest zarezerwowana tylko dla wersji damskich. Jawna niesprawiedliwość!

Lidl Crivit 2015. Buty do biegania

Lidl Crivit 2015. Buty do biegania. Podeszwa i profil buta.

Lidl Crivit 2015. Buty do biegania - góra buta. Recenzja

Lidl Crivit 2015. Buty do biegania – góra buta i czub.

Lidl Crivit 2015. Buty do biegania - podeszwa buta. Recenzja

Lidl Crivit 2015. Buty do biegania – podeszwa buta.

Lidl Crivit 2015. Buty do biegania. Recenzja

Lidl Crivit 2015. Buty do biegania – podeszwa buta.

Gdyby nie drobne niedociągnięcia w obróbce elementu odblaskowego na pięcie i szyciu wewnątrz buta, to nie byłoby się do czego przyczepić. Tymczasem niby to nic poważnego, ale chciałbym by mój egzemplarz był w tych miejscach staranniej wykończony:

Lidl Crivit buty do biegania - wykonanie

Lidl Crivit buty do biegania – wykonanie i wykończenie.

Lidl Crivit – parametry biegowe butów

Następny w kolejce był mój ulubiony test na elastyczność butów. Elastyczność poprzeczna ujdzie – pomagają nacięcia w podeszwie; elastyczność wzdłużna wypada słabiutko. Zapiętek owszem, daje się zgiąć, ale tylko w swojej górnej części -ta poniżej szycia (spójrzcie na obrazek) ma wsadzone plastikowe wzmocnienie. Ostatecznie buty zdają egzamin na ocenę dostateczną z minusem, czyli praktycznie tak, jak wszystkie mocno zabudowane treningówki, z którymi dotychczas  się spotykałem.

Lidl Crivit 2015 - recenzja butów do biegania

Lidl Crivit 2015 – recenzja butów do biegania – elastyczność butów.

Lidl Crivit – biegam w butach za 59 zł

Najpierw sobie pokicałem wokół domu – przyśpieszenia do 3:40 i trochę podskoków  (film w slow motion możecie dodatkowo zwolnić wybierając w opcjach – ikonka trybika – odtwarzanie z prędkością 1/2 albo 1/4) pokazały, że co prawda nie czeka mnie szaleńcza jazda, ale też prawdopodobnie nic mi nie odpadnie, jak polecę w teren.

Na drugim filmie sprawdzam jakim poziomem amortyzacji i dynamiki charakteryzuje się but Lidl /Crivit:

Na biegi miałem 3 dni, więc postanowiłem nie szaleć, a za to zrobić takie jednostki, jakie prawdopodobnie będą wykonywane przez nabywców butów z Lidla – godzina po asfalcie, pół godziny lekkim trailem, spokojne wybieganie w deszczu i słocie z podbiegami. W sumie 25 kilometrów biegiem i 5 kilometrów marszem.

Wypadło tak, jak przewidywałem. Bieganie w Crivitach (24mm podeszwy w pięcie, 12mm dropu), to trochę jak gra wstępna w narciarskich rękawicach – niby coś czuć ale bardziej trzeba bazować na wyobraźni,  niż na doznaniach sensorycznych. Dodatkowo ze względu na duży spadek musiałem pilnować techniki i lądowania na śródstopiu (szczególnie przy zbiegach).

Pozytywnym aspektem było trzymanie się butów nawierzchni (asfalt, chodniki, ubita ziemia, trawa) niezależnie od tego czy była sucha czy mokra i fakt, że nic nie spadało i nie luzowało się. Niby banał, a często spotykam się z konstrukcjami o magicznie rozwiązujących się sznurowadłach.

Większość treningów robiłem w tempie 4:30 – 5:15. Było poprawnie. Ani szczególnie się nie męczyłem, ani wybitnie nie bawiłem – dało radę, bez rewelacji, bez niemiłych niespodzaniek, z lekko wyczuwaną kapciowatą amortyzacją.

Wróciłem do domu i poddałem buty ostatecznemu egzaminowi…

Lidl Crivit – budowa buta

Nadeszła ta chwila, kiedy wreszcie dobrałem się do bebechów . Mocne cięcie i… nóż przeszedł przez treningówki niczym przez masło. Rozkrojone buty pokazały jednolitą warstwę amortyzującą z kilkoma twardszymi (te czerwone) elementami, dodatkowo naciętą w miejscach, w których twórcy przewidzieli większą podatność Crivitów na zginanie podeszwy.

Lidl Crivit 2015 - recenzja butów do biegania

Lidl Crivit 2015 – recenzja butów do biegania – przekrój buta

Lidl Crivit 2015 - recenzja butów do biegania. Przekrój buta

Lidl Crivit 2015 – recenzja butów do biegania. – przekrój buta

Przy okazji w zapiętku pięknie uwidoczniła się plastikowa wkładka (po cholerę to?!), a rozcięcie przodu buta pokazało nierówność w wykończeniu, którą czułem podczas zbiegów swoim małym palcem u prawej stopy. Wszystko proste, jak budowa cepa. Nie ma co się popsuć.

 

Podsumowanie. Lidl Crivit – Czy warto kupić. Opinie

Czy warto rzucić się po sklepów po tanie treningówki? Gdyż choć są tanie, to też są dobre? To niełatwe pytanie jest. Z pewnością jest lepiej niż niektóre osoby próbują sugerować. Równocześnie:

  1. Jeżeli zaczynacie swoją przygodę z bieganiem i biegacie nie więcej niż 3 razy w tygodniu po 5 – 10 km to pewnie tak. Krzywdy sobie nie zrobicie, a będziecie mieli tanie buty, które powinny zaspokoić Wasze podstawowe potrzeby i pozwolić na w miarę bezpieczne szuranie po okolicy.
  2. Jeżeli ktoś by mnie zapytał, czy sam sobie kupię taki model – odpowiedź brzmi: NIE. Zbyt duży spadek pięta – palce, za dużo amortyzacji, spory ciężar – to są cechy które dla mnie dyskwalifikują obuwie biegowe. Oczywiście za cenę 59 złotych można kupić i dopasować do własnej stopy, ale tu mi bardziej leży tanie obuwie z sieci na D. – ze względu na lepiej dopasowaną do moich potrzeb szerokość przodostopia.
LIDL CRIVIT SEE YOU IN  ATHENS 2015 | ocena końcowa:
Naturalność biegu: 3/10
Opłacalność zakupu: 9/10

Recenzent: 37 lat, 82 kg / 184 cm. Od 5 lat w biegu. W sezonie robię około 2500 km, pół na pół asfalt i teren. Preferuję obuwie bez amortyzacji i spadku wysokości – im mniej na stopie, tym lepiej. Lubię długie dystanse. Ląduję na śródstopiu, długość stopy 29.7 cm (szeroka). Czasy: 5K 18:42; 10K 38:22;  42K 3:02:18


 Parametry butów Lidl Crivit / 2015
  • Waga: 320 g (rozmiar 46). Uwaga:  rozmiar 46 ma wkładkę 31.5 cm – 1 cm więcej niż zazwyczaj bywa!
  • Do stopy: wąskiej  / normalnej
  • Podeszwa: Pianka EVA-Strobel z elementami dodatkowo utwardzanymi
  • Grubość podeszwy: 24 mm – 12 mm
  • Spadek podeszwy: 12 mm
  • Góra: Siateczka niewiadomego pochodzenia
  • Sugerowana cena: 59 zł
  • Dostępność: W sklepach LIDL od 7 kwietnia 2015
Dla porównania – zobaczcie co jest w drogim bucie do biegania – tnę ASICS CUMULUS 16

Niezależnie czy zdecydujecie się na Crivity czy nie, naprawdę najpierw warto poczytać – bardzo polecam – kilka moich uwag na temat tego, jakie cechy powinien mieć but biegowy i jak kupując buty do biegania sprawdzić czy będą nam pomagały czy przeszkadzały w treningach. Mini poradnik poniżej:

  1. [EPSB]Zobacz też: Tnę buty za 500zł[/EPSB]

    Biegacz Ma Sposoby: Wybór butów do biegania
  2. Biegacz Ma Sposoby: Testowanie butów do biegania