Publiczne kupowanie nowych butów do biegania…, kiedy kolejna osoba pyta na publicznym forum: „Jakie są najlepsze buty do biegania do trzydziestoczteroletniego blondyna mającego 181 cm wzrostu, 74 kg wagi i lubiącego zielony kolor wpadający w róż?” Jak na to odpowiedzieć? I o tym poniżej.

[Publikowane na blogu treści są prywatnymi opiniami autora. Jeżeli chcecie je stosować, robicie to na własną odpowiedzialność. Wpis jest częścią cyklu Biegacz Ma Sposoby]

Najlepsze buty do biegania – oczywiście wygodne

Najbardziej prawdziwa jest najprostsza i najmniej konkretne odpowiedź: ma być zdrowo i wygodnie, a jeżeli nie wiesz co to znaczy, to se idź do 100hrmax i poczytaj.

Niemniej, nie każdy się zadowoli taką brutalną prawdą. I dla tych, co pozostaną w nieukojonym smutku i zagubieniu wymyślono serwis runrepeat.com. Cóż to takiego to runrepeat? A takie IMDB (baza filmowa) dla biegaczy – tyle, że zamiast gwiazdek przy filmach stawiamy gwiazdki przy butach.

  • Liczba recenzentów: 134.000 (sto trzydzieści cztery tysiące osób!)
  • Liczba zrecenzowanych modeli butów sportowych: ponad 1000 (tysiąc wersji!)
Najlepsze buty do biegania – sprawdź na runrepeat

Obsługa serwisu jest banalna – można przeglądać buty według skali ich ocen, nazwy producenta czy typu obuwia (teren, miasto, minimalistyczne itp.) – to standard. Co jest czymś więcej niż standard, to możliwość konstruowania krzyżowych zapytań (do trzech filtrów).

Na przykład: pokażcie mi buty z dropem poniżej 2 milimetrów w kontekście ich ocen przez biegaczy.

Drop vs oceny - wyniki zapytania

Drop vs oceny – wyniki zapytania

Po lewej mniejszy drop, po prawej większy, na górze lepiej oceniane, na dole gorzej. Nic nie widać? A to sobie wybierzmy jakiś konkretny model…

Drop vs oceny - wybór buta

Drop vs oceny – wybór buta

… i przejdźmy do jego szczegółowego opisu.

Opis buta z małym dropem i wysoką oceną

Opis buta z małym dropem i wysoką oceną

Myślę, że już czujecie jak potężnym narzędziem jest ten serwis.

Najlepsze buty do biegania, a ich cena

Oczywiście własnoręczne porównania to nie wszystko, co jakiś czas redakcja runrepeat generuje swoje własne raporty, jak na przykład listę 500 konstrukcji najwyżej ocenionych w roku 2016 na podstawie ocen od 100.000 (stu tysięcy!) biegaczy, czy też porównanie cen butów do zadowolenia z ich posiadania.
O tym drugim raporcie wspominałem w tekście na temat tego skąd się bierze cena butów sportowych i tu jeszcze raz przytoczę jego wyniki, gdyż warte uwagi: otóż buty droższe zbierają niższe oceny, niż te tańsze (oczywiście mówimy tu o głównym rynku, a nie tym co sprzedają tanie sklepy osiedlowe).

Zadowolenie biegaczy, a cena butów

Zadowolenie biegaczy, a cena butów

Najdroższe vs najtańsze buty do biegania

Najdroższe vs najtańsze buty do biegania

Najlepsze buty do biegania… dla innych

Oczywiście wszystkie recenzje w internecie należy traktować ze szczyptą niedowierzania, ponieważ nigdy nie wiemy czy są pisane przez kogoś, kto faktycznie biegał w danym obuwiu, czy przez wynajętego przez producenta stażystę. W przypadku runrepeat także istnieje takie zagrożenie, ale jest minimalizowne dzięki liczbie ocen. Co innego „shackować” ankietę na 5 głosów, czy wrzucić pozytywnego komcia pod wpisem na blogu, co innego wpłynąć na wynik głosowania kilku tysięcy nabywców.

Buty do biegania - hot OR not?

Buty do biegania – hot OR not?

Dlatego dla mnie ten serwis jest rewolucją w wyszukiwaniu informacji o tym, jakim butem warto się zainteresować. To w czym biegam przeważnie nie występuje w sieciówkach biegowych i nie mam jak sprawdzić, jak nowe buty mają się do tych, które dotychczas mi dobrze służyły. Baza runrepeat daje dobry punkt odniesienia i pozwala ograniczyć wybór do tych wersji, które są najbliższe moim potrzebom.

Zaś, kiedy już sobie coś wybiorę, to zawsze mogę dodatkowo wejść w Amazona i wykorzystać kupiony przez nich system Shoefitr do sprawdzenia, jak model 3D wybranego buta ma się do mojego obecnego obuwia (opcja Fit: Find the right size przy opisie danego buta, np.: tego. I życie staje się prostsze.

Model buta w 3D - Shoefitr

Model buta w 3D – Shoefitr


Puenta: Puenta jest tak, że oczywiście to co pasuje jednej osobie, nie musi pasować drugiej. Niemniej internet jest kopalnią wiedzy i nie korzystanie z niej to grzech. Zatem, jeżeli po raz kolejny ktoś Was zapyta jakie to buty ma sobie kupić, to skierujcie go do tego wpisu albo i bezpośrednio na wspomniane przeze mnie serwisy. Od odrobiny pracy i samodzielnego myślenia jeszcze nikt nie umarł. Niech się ludzie uczą do czego służy sieć.

A ja idę sobie poklikać po nowych minimalistycznych modelach dostępnych już za Oceanem. Czy można sobie milszą rzecz do robienia w piątkowy wieczór wyobrazić?

No może jedna jest – można kliknąć tutaj, po lewej pod spisem treści, i zapisać się na mój newsletter. Wysłałem dzisiaj pierwszą edycję i powiem wam, że to fajnie działa!

Zmiany, zmiany, zmiany.

[EPSB]100HRMAX.PL: TWÓJ DZWONECZEK [/EPSB]

Biegnie nowe.

Wracając do pytania otwierającego wpis – dla kogoś kto lubi zieleń wpadającą w róż poleciłbym buty w kolorze żółtym. Akurat na Wielkanoc.