Po sekcji treningówek LIDL CRIVIT SPORTS za 59zł postanowiłem przyjrzeć się butowi niemalże 10 x droższemu. Jakie to technologie kryją się wewnątrz modelu ASICS CUMULUS 16, że kosztuje tyle, co kosztuje? Oto raport z wyjątkowego testu – co jest w bucie do biegania.

[Publikowane na blogu treści są prywatnymi opiniami autora. Jeżeli chcecie je stosować, robicie to na własną odpowiedzialność. Wpis z cyklu biegacz ma buty]

Skocz do: Test buta | Cięcie buta | Wnioski

Na wstępie zaznaczam, że ten model buta wybrałem z prostego powodu – akurat takim dysponowałem. Gdyby w szafie leżał Brooks, Adidas czy Saucony (nie wspominając już o New Balance)- one byłyby poddane analizie.  Ale, że był akurat ASICS – ASICS jest pierwszy.

Oddaję głos producentowi butów:

ASICS CUMULUS 16

Kolejna odsłona kultowego męskiego buta biegowego od Asics charakteryzuje się niezmiennie wysokim poziomem amortyzacji i komfortu. Model polecany na utwardzone nawierzchnie: asfalt, kostka brukowa, dedykowany szczególnie dla biegaczy o wadze do 80kg, którzy poszukują odpowiedniego obuwia na długie treningi. Rodzaj stopy: neutralna/supinująca.

Wykorzystana w podeszwie środkowej system FluidRide zapewnia dodatkową amortyzację wraz z dynamiką. W celu tłumienia uderzeń o podłożone, pod piętą oraz śródstopiem, umieszczono GEL®. Użyte w podeszwie systemy Guidance Line oraz IGS wspierają stopę oraz ułatwiają jej naturalne przetaczanie podczas biegu. Spadek między piętą a przodostopiem – 10 mm.

Porównanie z modelem poprzednim:

  • zrezygnowano z systemu PHF, nie obniżając jakości dopasowania w okolicy kostki,
  • zwiększono nieznacznie ilość GEL-u (amortyzację) dla poprawy komfortu,
  • zastosowano system FluidRide dla dodatkowej poprawy amortyzacji,
  • zwiększono elastyczność podeszwy.
ASICS CUMULUS 16 – ZASTOSOWANE TECHNOLOGIE

GEL®  system wkładek silikonowych umieszczonych pod piętą i śródstopiem mające na celu zamortyzowanie sił działających podczas biegu.

System kontroli przetoczenia Guidance Line zapewnia efektywniejszy trening.

FluidRide to najnowsza ewolucja podeszwy. Technologia ta zapewnia wyjątkową kombinację tłumienia uderzeń buta o podłoże z właściwościami amortyzujących. Pozwoliło to na obniżenie wagi buta i zwiększyło trwałość podeszwy.

Descrete Eyelet (system przelotek do sznurowadeł) znacznie redukują ryzyko obtarć i podrażnienia skóry, a także zwiększają poziom dopasowania buta do stopy.

IGS® (Impact Guidance System)  czyli technologiczne rozwiązanie konstrukcji buta, które pozwala stopie sportowca na naturalne ruchy w trakcie poszczególnych faz kroku oraz stanowi wsparcie dla podbicia stopy.

Light AHAR Sponge podeszwa zewnętrzna AHAR wykonana jest z pianki o wysokiej odporności na ścieranie. Zapewnia wysoki komfort biegania i trwałość.

AHAR+  cieńsza i lżejsza wersja AHAR. Umieszczona w strategicznych miejscach podeszwy zewnętrznej w celu zwiększenia trwałości przy utrzymaniu niskiej wagi buta.

Guidance Trusstic Trusstic system integruje konstrukcję Guidance Line dla spotęgowania efektywności biegu przy jednoczesnym zachowaniu integralnej struktury podeszwy środkowej.

Comfordry  Trójwarstwowa wkładka podeszwy, gwarantująca lepsze dopasowanie do stopy, szybszą regenerację podeszwy, optymalną cyrkulację powietrza i działającą antybakteryjnie.

3M Reflective™ materiały odblaskowe poprawiające widoczność w ruchu ulicznym po zmierzchu. – opisy z materiałów producenta.

Brzmi dobrze, prawda?

ASICS GEL CULUMBUS 16 – TEST BUTÓW

Na zewnątrz buty prezentują się tak:

ASICS CUMULUS 16 - RECENZJA

ASICS CUMULUS 16 – RECENZJA

Elastyczność poniżej przeciętnej – zapiętek ledwo się ugina, poprzeczna nieco występuje, ale bez rewelacji, wzdłużnej nie stwierdziłem. Ogólnie miernie…. po tym teście czułem – to wybieganie może być bolesną próbą dla moich stóp.

ASICS CUMULUS 16 - ELASTYCZNOŚĆ

ASICS CUMULUS 16 – ELASTYCZNOŚĆ

Jakość wykonania butów jest poprawna. Nie ma się do czego przyczepić. W sumie przy takiej cenie powinno tak być zawsze, ale że niestety bywa rozmaicie, to warto tu pochwalić producenta.

ASICS CUMULUS - JAKOŚĆ

ASICS CUMULUS – JAKOŚĆ

Podeszwa…, hmm, jakby to powiedzieć – podeszwa uchroni nas przed wszystkim, także przed nami samymi. Ma moc i siłę. Moc, by narzucić biegaczowi swoją interpretację biegu. Fragmenty pozbawione czarnej gumy są nieco bardziej elastyczne, ale nie równoważą ogólnej sztywności buta i blokady łuku stopy przez plastikowe wzmocnienie umieszczone pomiędzy piętą a śródstopiem.

ASICS CUMULUS - PODSZEWA

ASICS CUMULUS – PODSZEWA

– dobrze je widać na środkowym małym obrazku – jeżeli kiedyś będziecie rozważać, jak najskuteczniej usztywnić buta – to tutaj jest podpowiedź.

ASICS CUMULUS 16 – recenzja biegacza

Treningówki ASICS’a dobrze sobie radzą z podstawowymi zadaniami, jakie stawiam przed butem treningowym.  Dobrze leżą na stopie, nie ma luzów, nic się nie majta i rozwiązuje. Wykończenie jest na tyle staranne, że nawet po wyjęciu wkładek można biegać także bez skarpet. Sznurowadła, chociaż nie są płaskie, nie sprawiły mi większych problemów. Dobrze się w nich stało.

Problemy się za to pojawiły, kiedy spróbowałem w nich biegać… sprawa jest taka, że ten model ma swoje, bardzo określone zdanie na temat tego, jak powinien wyglądać bieg.  Moje stopy też mają swoją opinię i absolutnie nie jest nam po drodze.

CUMULUS proponuje: Szerokie pięty, rozbudowane otoki przodostopia i zmniejszona jego elastyczność w połączeniu z dużym dropem prowadzą stopę do ścieżki biegu -> lądowanie na pięcie -> proste przetoczenie się na śródstopie -> wybicie.

MOJA STOPA lubi: lądowanie na krawędzi przodostopia -> przetoczenie stopy na płask -> dostawienie pięty -> wybicie.

Efekt był taki, że każdy bieg oznaczał walkę nóg (a w szczególności kostek) o to, by mogły zachować swoją autonomię i pracować tak, jak je natura przystosowała. Przy dystansach powyżej 10 km to po prostu męczyło i wywoływało ból kostek. Nie tego oczekuję od butów.

Po kilku biegach byłem pewien, że nie są to buty, które zagoszczą w mojej szafie. Co niemniej nie oznaczało, że nie cieszyłem się z ich posiadania, gdyż pałałem chęcią poznania opatentowanych rozwiązań, które ASICS w nich umieścił i wymienia na swoich ulotkach…

CO JEST W BUCIE DO BIEGANIA ZA 500 ZŁ

… dlatego je zniszczyłem. Nie stawiały zbyt dużego oporu, może plastik i twarda podeszwa przez chwilę walczyły, ale w sumie nie wystąpiło nic z czym nie poradziłby sobie zdeterminowany facet z kuchennym nożem…

ASICCS CUMULUS - Dlaczego buty do biegania dużo kosztują

ASICCS CUMULUS – Dlaczego buty do biegania dużo kosztują

Przekrój wzdłużny wyglądał tak (polecam zwrócić uwagę na słynny GEL, który akurat został ciachnięty na pół:

BUTY DO BIEGANIA - PODESZWA

BUTY DO BIEGANIA – PODESZWA

… zaś przekrój poprzeczny (ciąłem w trzech miejscach, gdyż chciałem mieć pewność, że wychwyciłem wszystkie systemy amortyzujące) tak:

podeszwa butów do biegania

podeszwa butów do biegania

Pierwsze wrażenie? Hhmm, mało imponujące to.

  • Niebieskie – wyściółka komory stopy (antybakteryjny standard)
  • Czarne – pierwsza warstwa amortyzacji (pianka EVA)
  • Białe – druga warstwa (organoleptycznie bardzo zbliżona  parametrami do poprzedniej, też EVA)
  • Jasno zielone gluty – osławiona technologia GEL (silikon)
  • Czarne na spodzie – twarda guma, co by EVA się nie starła, a but trzymał gleby

Niebieskie + czarne + białe to system Comfordry, czarna guma na spodzie to Light AHAR Sponge i AHAR+. Dodatkowo na ujęciu wzdłużnym możemy wskazać  Guidance Line i Guidance Trusstic, czyli te miejsca podeszwy, gdzie narysowana strzałka pokazuje nam kierunek, w którym mamy przetaczać stopę.

ASICS SYSTEM PODESZWY

ASICS SYSTEM PODESZWY

Wchodząc w bliższe szczegóły. Oto pięta:

bieganie - amortyzacja pięty

bieganie – amortyzacja pięty

Na załączonym obrazku możemy dostrzec dwie warstwy pianki EVA (czarną i białą), utwardzany bieżnik oraz technologię GEL, która ma nas doskonale amortyzować. Technologia GEL ze środka pięty wydłubana w całej okazałości wygląda tak (dla porównania wrzuciłem na obrazek orzecha laskowego):

Amortyacja pięty - technologia w butach do biegania

Amortyacja pięty – technologia w butach do biegania

W sposób zbliżony jest rozwiązana kwestia amortyzacji przodostopia. Oto cięcie poprzeczne buta:

Buty biegowe - systemy amortyzacji

Buty biegowe – systemy amortyzacji

Oraz zdjęcie wyciętego z podeszwy fragmentu (istotne, że to nie więcej niż 4-6 cm), który zawiera wszystkie wymieniane przez producenta systemy:

systemy amortyzacji buta

systemy amortyzacji buta

Puenta tu taka: buty poszatkowałem wzdłuż i wszerz. Tnąc namierzyłem kilka ognisk zielonego gluta, oraz sztywny plastik (czyli IGS® (Impact Guidance System)  ) uniemożliwiający zginanie treningówek pod łukiem stopy. Zielony glut, owszem – jest sprężynujący (O, gumiś ! – określiła go moja córka), niemniej jest go mało i występuje w sumie w trzech miejscach – na krawędzi pięty, w pięcie (to zdjęcie z orzeszkiem) oraz w przodostopiu (zdjęcie powyżej). Poza tym trudno powiedzieć, aby but charakteryzował się czymś wyjątkowym.

Abstrahując od plastikowych usztywnień jedyna rzecz, która faktycznie różnicuje buta za 500 zł od tego za 50 zł to silikon GEL® . Pytanie na ile ta galaretka wygłusza szarpnięcia wywoływane lądowaniem na pięcie, kiedy nasz ciężar „wzrasta” trzykrotnie (polecam poczytać – niestety po angielsku) pozostawiam bez odpowiedzi.

Poniżej wklejam rezultat moich łowów na dedykowane technologie z tych butów. Raczej nic nie przeoczyłem, możliwe, że którąś z nich błędnie podpisałem, bo nie do końca potrafię się zorientować co jest jeszcze AHAR Sponge,  a co AHAR+ i gdzie przebiega granica między Guidance Trusstic, a Guidance Line.

ASICS GEL CUMULUS / przekrój buta

ASICS GEL CUMULUS / przekrój buta.


 PARAMETRY BUTÓW  ASICS CUMULUS 16
  • Waga (bez wkładki, rozmiar 46): 325 g
  • Dla stopy: raczej wąskiej, przetaczającej się w linii prostej z pięty na palce
  • Wysokość pod piętą (bez wkładki): 30 mm
  • Wysokość pod palcami (bez wkładki) 20 mm
  • Spadek (drop): 10 mm
  • Cena: 420 – 500 zł
  • Na rynku: od lato 2014
ASICS CUMULUS 16 2014 | OCENA KOŃCOWA:
NATURALNOŚĆ BIEGU: 2/10
OPŁACALNOŚĆ: 3/10 (7/10 JEŻELI JESTEŚCIE ZDETERMINOWANI, BY LĄDOWAĆ NA PIĘCIE)

Recenzent: 37 lat, 82 kg / 184 cm. Od 5 lat w biegu. W sezonie robię około 2500 km, pół na pół asfalt i teren. Preferuję obuwie bez amortyzacji i spadku wysokości – im mniej na stopie, tym lepiej. Lubię długie dystanse. Ląduję na śródstopiu, długość stopy 29.7 cm (szeroka). Czasy: 5K 18:42; 10K 38:22;  42K 3:02:18

Jeżeli macie buty, których wnętrze chcecie pokazać światu. Jeżeli dystrybuujecie buty i chcecie pokazać, że są wyjątkowe – zapraszam do kontaktu. Chętnie podejmę się sekcji innych modeli.

Przy okazji polecam recenzję i opis wybebeszenia tanich butów do biegania.